Mégis megújulhat a Hunyadi-kastély
A múzeumok újranyitásának napján, közösségi oldalán jelentette be a Bánság Múzeuma, hogy a Nemzeti Örökség Intézete támogatásával szerződést kötöttek egy tervezőirodával a múzeum székhelyeként bejegyzett Hunyadi-kastély felújítási terveinek elkészítésére. A tervezési szolgáltatásokra vonatkozó szerződés szerint a munkát az irodának öt hónap alatt kell elvégeznie, ezután pedig elindulhat az épület felújítására vonatkozó közbeszerzési pályázat kiírása is.
A Hunyadi-kastély felújítása immár 14 éve húzódik. Annak idején a Temes Megyei Tanács egy jelentős összeget pályázott meg EU-s alapokból a kastély felújítására, ám az elnyert 10 millió eurót végül nem tudta felhasználni. Az indoklás az volt, hogy előre nem látott gondok merültek fel, a kastély észak-nyugati szárnya megsüllyedt, és az összedőléssel fenyegető épület falait meg kellett erősíteni. Ez nem volt benne a kastély felújítási terveiben, ezért nem lehetett az EU-s pályázatot megvalósítani. A kastélyt és a benne működő múzeumot 2006-ben bezárták, az azóta eltelt 14 év alatt nagy nehezen sikerült a falak konszolidálási munkálatait elvégezni, a megyei önkormányzat költségén, és most végre megnyílt a lehetőség a teljes felújítás elindításához. A Hunyadi-kastély felújításának projektje bekerült a Műemlékek Országos Restaurálási Programjába (PNR), amelyet a Kulturális Minisztérium finanszíroz, a Nemzeti Örökség Intézete adminisztrálásában.
A Hunyadi-kastély Temesvár legrégibb épülete, középkori elődjét Károly Róbert magyar király építette 1308–15 között, majd az 1443–47 időszakban Hunyadi János, Temesvár főispánja építtette újjá a földrengés sújtotta várkastélyt. Az 1849-es ostromban súlyos károkat szenvedett Hunyadi-kastély az 1856-os felújítás során nyerte el jelenlegi formáját. A kommunizmus éveiben a Bánság Múzeuma költözött a kastélyba, amely régészeti, történelmi és természettudományi kiállítását működtette a műemlék épületben.